Porady

Jak biała jest biel?

W kulturze europejskiej kolor biały jest uważany za kolor czystości i niewinności. Biel potrafi być jaskrawobiała, a czasami przybiera kolor kremowy, szary lub odcień kości słoniowej. Skąd tyle odmian tej barwy?

Percepcja każdego koloru, a więc także białego, zależy od indywidualnego poziomu postrzegania człowieka (Wiecie, że ludzie widzą mózgiem? Oczy są tylko narzędziem do uzyskania widzenia. Swoją drogą: jakie to fascynujące!) oraz od rodzaju światła, w jakim dana barwa występuje. Biel, oprócz tych wcześniej wymienionych zależności, jest jeszcze niezwykle podatna na wplyw kolorów z nią sąsiadujących: w towarzystwie barw chłodnych wydaje się być zimna i sterylna, a przy ciepłych – łagodna i kremowa.

Czy słyszeliście kiedyś pojęcie ‘biel optyczna’? To sztuczka, którą stosuje się przy barwieniu tkanin w celu spotęgowania naszego odbioru ‘czystości’ bieli – producenci dodają do białego barwnika niewielką ilość niebieskiego pigmentu. Świetnym przykładem zastosowania tego typu zabiegu są tkaniny, z których szyje się białe podkoszulki i białą bieliznę.

Biel optyczna, tak powszechna w przemyśle odzieżowym, w przypadku dekoracji okiennych, nie jest jednak zbyt korzystnym wyborem. Na oknach ten odcień bieli wygląda surowo i sterylnie oraz, czego szczególnie nie lubię, przy kontakcie ze światłem z zewnątrz, nabiera niebieskawej poświaty.

Właśnie z tych powodów zdecydowanie bardziej przyjemnie, przytulnie i naturalnie w swym odcieniu wyglądają dekoracje z tkanin w kolorze zwykłej bieli (i takie właśnie znajdziecie w mojej Pracowni :)).

Ania Orłowska

Powrót do wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *