Ciekawostki, Pacownia

Szycianki – jak to jest uszyte?

obrus lniany z koronką

Od 30 lat, rynek przedmiotów codziennego użytku silnie podąża za modowym nurtem fast fashion. Ma być dużo, szybko i tanio. Ma służyć krótko i być modnie wyłącznie w TYM sezonie. Dla sporej grupy odbiorców…czynnikiem decydującym o zakupie jest wyłącznie niska cena oraz impuls posiadania. Wszystko to sprawia, że produkty wyrzuca się i bez sentymentu kupuje się następne.

Niewiele osób ma świadomość, że za takim produktem stoi kiepsko opłacana, i pracująca w fatalnych warunkach, szwaczka, że proces produkcji tkaniny skrócono do minimum (dlatego wygląda tak kiepsko po praniu), że przyoszczędzono nawet na niciach, szyjąc szerokim ściegiem (przez co szybko puszczają szwy), że skrócono czas wykonania zostawiając na wierzchu obszycie overlockiem (obszycie to nie ścieg ozdobny, a cecha lewej strony i tam jest jego miejsce) albo, że brzegów wcale nie zakończono, nazywając to surowym brzegiem (w krawiectwie coś takiego nie istnieje!).

W nurcie fast produkuje się nie tylko ubrania, ale też meble, sprzęt agd, samochody, czy tekstylia domowe. Absolutnie wszystko, jak dobrze się rozejrzycie wokół siebie, to przedmioty, które zostały wyprodukowane przy minimalizacji kosztów, i które mają służyć tylko na chwilę, tak, aby szybko zaistniała potrzeba kolejnego zakupu.

***

Trwałe, o klasycznym wyglądzie, produkty, które możecie znaleźć w mojej Pracowni, powstały w sposób całkowicie świadomy w opozycji do nurtu fast. To dla mnie ważne, aby reprezentowały sobą wszystko to, czemu sama hołduję: szacunek do ludzi i natury, piękno, jakość, funkcjonalność oraz trwałość.

 

Ania Orłowska

PS. Na zdjęciu: Lniany szary bieżnik z koronką

Powrót do wszystkich

2 thoughts on “Szycianki – jak to jest uszyte?

  1. Magda pisze:

    Jestem zdecydowanie za tym, co określiła Pani mianem slow fashion. Doceniam solidną pracę i zależy mi, by produkt, który kupię był na lata. Cieszę się, że natrafiłam na tę pracownię.

    1. Pani Magdo, cieszę się, że myślimy w podobny sposób! 🙂
      Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *