Firany, Porady

Firany. Czy warto je mieć w oknach?

firany lniane białe

Po co są firanki? Czy firanki są potrzebne?

 

Wrażenie domowego ciepła i przytulności w przypadku stosowania na oknach zasłon, firan czy lambrekinów, to nie tylko odczucie optyczne! Wnętrza odbieramy jednocześnie zamysłem wzroku, słuchu i powonienia. Całość jest dla nas miła, dopóki wszystkie te elementy razem są ze sobą spójne i przyjemne.

Stosowanie dekoracji okiennych, choć kojarzone jest głównie z ich funkcją estetyczną, ma jednak wiele innych, ważnych dla odbioru pomieszczeń zalet.

 

Firany – element aranżacji wnętrz

Wzrok odpowiada za ogóle wrażenia i postrzeganie. Wizualnie dekoracje okien dodają wnętrzom uroku, elegancji, charakteru i stylu. Firanki są elementem aranżacyjnym, pozwalającym na wprowadzenie różnych wzorów, kolorów i tekstur do wnętrza. Mogą stanowić dopełnienie stylu dekoracyjnego danego pomieszczenia.

 

Firany – ochrona prywatności domowników

Firanki stanowią doskonałą ochronę prywatności. Pozwalają na swobodne korzystanie z przestrzeni mieszkalnej, nie martwiąc się o przypadkowe spojrzenia z zewnątrz, co zapewnia swobodę i dobre samopoczucie.

 

Firany – rozproszenie światła

Firanki mogą delikatnie filtrować światło słoneczne, co sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej stonowane i przyjemne w odbiorze. To szczególnie istotne we wnętrzach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu.

 

Firany – maskowanie niedoskonałości wnętrz

Firanki mogą skutecznie zatuszować ewentualne niedoskonałości okien lub ich otoczenia, nadając pomieszczeniu bardziej spójny wygląd. Dekoracją okienną można też wpływać na ogólny odbiór pomieszczenia: można je podwyższyć lub powiększyć. Szerzej pisałam o tym tutaj: Karnisz. Jak go zamontować z korzyścią dla wnętrza?

 

Firany – wpływ na akustykę pomieszczeń

Tkaniny w oknach wygłuszają pomieszczenia, eliminując w nich pogłos, przez co przebywanie w nich jest bardziej przyjemne. Dodatkowo: jeśli mieszkacie w bloku i zależy Wam, aby nie być słyszalnym dla sąsiadów to problem ten również rozwiązują dekoracje okien!

 

Jak widać, warto mieć dekoracje okienne w domu nie tylko ze względów estetycznych. Ich wpływ na samopoczucie domowników, choć niewidoczny dla oczu, jest równie istotny, co aspekt optyczny.

 

Ania Orłowska

 

PS. Na zdjęciu: Biała firana lniana.

Powrót do wszystkich

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *