Ciekawostki

Écru – jaki to kolor?

zazdrostka len z koronką ecru

Słowo écru pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie surowy. Do lat 30. XX wieku określano tym mianem kolor niebarwionej tkaniny, a nazwa ecru funkcjonowała równolegle ze słowem „beżowy”. Obecnie uważa się kolor écru i kolor beżowy to dwa osobne odcienie: pierwszy to połączenie bieli i żółci, natomiast drugi – bieli i brązu.

Kolor écru świetnie komponuje się z bielą, przełamując jej monotonność, oraz z beżami, tworząc z nimi ciepłe, spokojne i stonowane kompozycje. Écru to barwa dla wielbicieli prostoty i klasyki. Dekoracje okienne z dodatkami w tym kolorze (koronka, troczki) pięknie harmonizują z wnętrzami w stylu rustykalnym oraz w stylu vintage.

Jako pasjonatka językowa, zwrócę tu jeszcze uwagę na prawidłową pisownię oraz wymowę tego słowa – piszemy: écru, wymawiamy: ekrii. Wszelkie próby spolszczenia (ekri, ekry, ecri, ecry) to formy błędne. Język jest tworem żywym i nieustannie ewoluuje, możliwe więc, że niebawem spolszczenia te zostaną uznane za poprawne. Na dzień dzisiejszy jednak jedyną właściwą formą tego słowa w języku polskim jest wyłącznie écru.

 

Ania Orłowska

PS. Na zdjęciu: lniana biała zazdrostka z koronką ecru

Powrót do wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *