Karnisz, Porady

Karnisz. Jak go zamontować z korzyścią dla wnętrza?

lambrekin bawełniany w kratkę szarą

Jak powiesić karnisz nad oknem, aby Wasze wnętrze wydawało się wyższe i większe? Jak dekoracją okienną powiększyć pokój?

Jeśli jeszcze nie wybraliście karnisza na swoje okno, przeczytajcie najpierw ten wpis: Karnisz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W internecie pod hasłem “jak prawidłowo zamontować karnisz” znajdziecie wiele porad jak tego dokonać w kwestii technicznej, często pomijany jest jednak fakt optycznego wpływania dekoracją okienną na odbiór całego pomieszczenia. Karniszem możecie regulować wysokość wnętrza, nadawać kształt ścianie z oknem, modelować optycznie dysproporcje między odległością okna od ścian. Wystarczy zamontować go na odpowiedniej wysokości!

 

Jak zatem powiesić karnisz z korzyścią dla swojego wnętrza?

 

Im karnisz zamontowany bliżej sufitu, tym pokój będzie wydawał się wyższy, jaśniejszy i większy! Dekoracje powieszone tuż przy suficie wyglądają bardzo elegancko i dostojnie, zwłaszcza długie firany oraz zasłony.

→ Odradzam tu, nawet przy dużej powierzchni salonu, montaż karnisza tuż nad samą wnęką okienną – Wasze okna wydadzą się znacznie mniejsze, a pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie niższego niż jest w rzeczywistości!

→ Możecie się zdecydować na rozwiązanie kompromisowe – karnisz w połowie odległości wnęki do sufitu. Nie zrobicie tym krzywdy swojemu pomieszczeniu, ale też nie skorzystacie zbytnio z jego optycznych możliwości.

 

Im karnisz szerszy od wnęki okiennej, tym okno będzie wydawać się szersze i większe.

→ Unikajcie karniszy zbyt krótkich, równych z wnęką okienną albo niewiele od nich dłuższych. Wasze okno wyda się bardzo wąskie.

 

Uwaga! Bez względu na to, na jakiej wysokości zdecydujecie się powiesić karnisze, bądźcie w tym konsekwentni i zamontujcie je wszystkie w taki sam sposób w całym domu. Nawet jeśli popełnicie przy tym jakiś błąd, nie stworzy to dysproporcji między pomieszczeniami.

Uwaga! Przyjmijcie za punkt odniesienia do wymierzenia wysokości dla karnisza sufit i od niego odmierzcie np. 10cm w dół. Nie ustalajcie tej wysokości od wnęki w górę. Wnękom nie można ufać.

 

Ania Orłowska

PS. Na zdjęciu: Lambrekin bawełniany w kratkę

Powrót do wszystkich

One thought on “Karnisz. Jak go zamontować z korzyścią dla wnętrza?

  1. Jerzy pisze:

    Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *