Lambrekiny, Porady, Zazdrostki

Lambrekin. Zazdrostka. Co to jest?

zazdrostki w czerwoną kratkę

Jak wyglądają zazdrostka i lambrekin? Jak się je wiesza? Czy lambrekin to inna nazwa dla zazdrostki?

Lambrekiny oraz zazdrostki to dwie różne dekoracje na okno kuchenne i chociaż są do siebie podobne, to wiesza się je w innych częściach okna, dlatego wyglądają nieco inaczej. Co to jest lambrekin? Co to jest zazdrostka? Jak wyglądają? Na czym je się je powiesić? Wyjaśniam poniżej.

 

Co to jest lambrekin?

Słowo lambrekin jest pochodzenia francuskiego, które pierwotnie oznaczało wszystkie rzeczy, jakimi można było przykryć namiot, baldachim  lub framugę okna (tkaniny, drewno). Słowo to też funkcjonowało, jako nazwa ozdobnego stiuku w architekturze barokowej.

Dziś lambrekiny to ozdobne, krótkie firanki, które wieszane są na karniszu nad oknem. Zasłaniają tylko górną część okna, mniej więcej w 1/3 jego wysokości.

bawełniany lambrekin vintage

Pracownia Szycianki – lambrekin bawełniany retro

 

Lambrekiny mogą być wykonane z niemal każdej tkaniny. W mojej Pracowni szyjemy lambrekiny lniane oraz lambrekiny bawełniane . Zarówno len, jak i bawełna, to tkaniny łatwe przy praniu, suszeniu i w prasowaniu – to bardzo istotne w przypadku dekoracji kuchennych, gdyż wymagają częstszego prania niż dekoracje na okno w innych pomieszczeniach. Warto też zwrócić uwagę na elegancki wygląd tych tkanin oraz na ich naturalność i przewiewność.

Lambrekin do kuchni możecie zamówić z ozdobną koronką na dole lub zupełnie gładki, bez żadnych dodatkowych ozdób. Lambrekiny szyjemy w różnych kolorach (np. biały, szary, ecru, beżowy, miętowy – jeśli szukacie lambrekinu w innych kolorach, których nie ma na stronie, napiszcie: biuro@szycianki.pl) oraz w klasycznych wzorach (np. w kratkę). W mojej Pracowni możecie też sami zdecydować, czy wolicie widzieć w swojej kuchni lambrekiny na szelkach, na taśmie marszczącej, na troczkach, czy na tradycyjny tunel.

***

Co to jest zazdrostka?

Podobno słowo zazdrostka pochodzi od słowa zazdrość… Inna nazwa dla zazdrostki, dzisiaj już nieużywana, to dyskretka. Zazdrostka w znaczeniu pierwotnym to rodzaj zasłony na okna (na przeszklone drzwi również), która ma za zadanie zatrzymywać wszystkie tajemnice domu. Trochę dziś z tego jej zostało, patrząc na jej przeznaczenie. 🙂

Zazdrostki to małe firanki lub zasłonki, które wieszane są na specjalnych drążkach mocowanych do framugi w dolnej części okna. Mają na celu zakrycie okna przed spojrzeniami z zewnątrz i zapewnienie prywatności domownikom. Dziś wiesza się je często w oknach także w celach czysto ozdobnych, niekoniecznie myśląc o ich naczelnym przeznaczeniu: mają podkreślać charakter pomieszczenia i po prostu cieszyć oczy!

zazdrostka w stylu retro

Pracownia Szycianki – bawełniana zazdrostka retro

 

Zazdrostki z mojej Pracowni mają mniejsze szelki i tunele w porównaniu z lambrekinami – ich wielkość jest specjalnie dopasowana do drążków dla zazdrostek, na których się je wiesza.

Jak wyglądają zazdrostki na szelkach, na tunel, na troczkach i na tunel z grzebykiem, wyjaśniłam w tym wpisie: Szelki, troczki, tunel?… Czym są? Wyjaśniam!

***

Komplet lambrekin i zazdrostka – idealny wystrój okien w kuchni.

Nasze lambrekiny i zazdrostki do kuchni można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc tym samym oryginalne firanki do kuchni z zazdrostkami. Jeśli szukacie niekrzykliwych, gustownych i stonowanych dekoracji na okno kuchenne, to zazdrostki i lambrekiny, które znajdziecie w sklepie Pracowni Szycianki będą świetnym wyborem. Bez względu na to, czy Wasze okno jest małe czy duże, dzięki nim stworzycie piękną, harmonijną aranżację okna a swojej kuchni nadacie domowego ciepła i przytulności.

Nasze lambrekiny i zazdrostki znajdziesz tutaj:

***

Ania Orłowska

PS. Na zdjęciu głównym: Zazdrostka bawełniana w kratkę

Powrót do wszystkich

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *