Karnisz, Porady

Karnisz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

lambrekin lniany troczki

Jaki wybrać karnisz, aby dekoracja okienna była wyłącznie radością, a nie radością połączoną z męczącym zakładaniem/zdejmowaniem?

Krótka odpowiedź brzmi – każdy. Dłuższa jest taka, że nie typ karnisza jest winowajcą trudnego montażu dekoracji, a detale budowy niektórych modeli. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie karnisza?

 

1. Karnisz rurkowy

  • Karnisz rurkowy to najprostsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie, na którym możecie zawiesić dekorację okienną typu: firany, zasłony, lambrekiny oraz rolety o każdym wykończeniu góry.
  • Podobają Wam się zasłony na szelkach? Widzicie na swym oknie słodkie troczki? Cenicie sobie wygodę tunelu? Karnisz rurkowy będzie dla Was idealnym rozwiązaniem!
  • Aby na takim typie karnisza można było powiesić dekorację na żabkach będziecie potrzebować do tego specjalnych kółek, które nałożycie na drążek. Wszystkie inne wykończenia góry zasłon/firan/lambrekinów zamontujecie bezpośrednio na rurce karnisza.

Ważne! Wybierzcie taki model, który pozwala na swobodne podniesienie rurki do góry! Jeśli nie zwrócicie na to uwagi, może się zdarzyć, że ten element będzie mocowany na stałe do wspornika! Tylko prosty dostęp do drążka karnisza pozwoli Wam łatwo zawiesić (i zdjąć) Wasze firany lub zasłony.

 

2. Karnisz sufitowy

  • To szyna montowana do sufitu, na którą nakłada się żabki na specjalnych rolkach ułatwiających ich przesuwanie (mogą być to też haczyki). Często taki karnisz jest zakrywany dodatkowo specjalną ozdobną listwą podsufitową.
  • Tutaj jedynym wyborem wykończenia góry dekoracji jest taśma marszcząca, do której przypina się żabki (lub specjalne haczyki).

Ważne! → Przy montażu karnisza sufitowego zadbajcie, aby można było bokiem swobodne zsunąć z niego wszystkie żabki. Dlaczego? Abyście mogliście skorzystać z poniższego triku na sprawne sprawne i niemęczące wieszanie dekoracji na żabkach!

↓↓↓

Jak szybko i bez wysiłku powiesić firany/zasłony na żabki?

Przyczepcie żabki w równych odstępach do firany przed jej powieszeniem, a następnie nałóżcie żabki z firaną na szynę. Tak samo możecie postąpić z kółkami nakładanymi na drążek karnisza. Bajecznie proste, prawda? 🙂

 

3. Karnisz na lince 

To rozwiązanie dla okien, przy których nie ma wystarczająco miejsca, aby zamontować karnisz rurkowy. Świetnie sprawdzi się np. gdy okno jest umiejscowione między zabudową kuchenną czy bardzo blisko ściany.

Na takim karniszu Wasze dekoracje mogą być zamontowane na specjalnie żabki lub na troczkach. Pamiętajcie, że karnisz na lince to rozwiązanie na powieszenie wyłącznie lekkich dekoracji okiennych!

Ważne! Nie przeciągajcie dekoracji przez linkę. Po jej zawiązaniu nie będziecie mogli zdjąć ich bez jej uszkodzenia.

 

Jaki rodzaj karnisza wybrać?

Taki, który zaspokoi Wasze potrzeby estetyczne i jednocześnie nie rozczaruje Was przy wieszaniu/zdejmowaniu dekoracji. Kierujcie się tutaj swoimi upodobaniami, ale też nie zapominajcie o własnym komforcie i wygodzie!

 

Wybraliście już karnisz odpowiedni na swoje okno? Przeczytajcie więc, jak go zamontować: Karnisz. Jak zamontować go z korzyścią dla wnętrza?

 

Ania Orłowska

PS. Na zdjęciu: Biały lambrekin lniany

Powrót do wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *